0-6 Aylık Bebeklerle Nasıl Zaman Geçirmeli

Bu 6 aylık süreç en heyecanlı ilk dönemler arasındadır. Birbirinizi keşfettiğiniz bu zamanlarda öncelikle yapabileceğiniz en önemli şey sevgi göstermektir. Bebeğiniz bu süreçte çok hızlı gelişim gösterecektir. Onunla beraber ilk aşamada aşağıdaki aktiviteleri yapabilirsiniz.

Konuşmak

Henüz konuşmayı bilmiyor olsa da onunla konuşmak önemlidir. Hem bazı kelimeleri daha sonra kullanmak adına kendine ipucu olarak alırlar hem de uygun ses seviyelerini, ses tonunuzu keşfederler.

Şarkı Söylemek

Duyguları keşfetmenin en güzel yolu. Yumuşak, kafiyeli şarkılarda rahatı ve huzuru bulabileceğini, hızlı ve tempolu, canlı melodilerde ise heyecan ve mutluluğu ona hissettirebilirsiniz.

Oyun Zamanı

Bebekler meraklıdır ve neredeyse her şeyi kavramak isterler. El kaslarını geliştirmek için kavrama aktiviteleri oluşturabilirsiniz. İçinde güvenli nesnelerin olduğu bir sepet oluşturun ve içine küçük olmayan ve zarar vermeyecek şeyler koyun. Farklı doku, renk ve boyutlarla oluşan oyuncaklarla bebeğinizin keşfetmesine ve oyun oynamasına destek olun.

Hareket Saati

Hareket etmek, tekmelemek, kıpır kıpır el ve ayakları oynatmak, yuvarlanmak… Bu gibi hareketler motor becerileri için önemli adımlardır. Örneğin, bebeğiniz başını kaldırmaya başladıysa, ellerinden tutup yavaşça sırtüstü pozisyonundan oturma pozisyonuna çekmeyi deneyebilirsiniz. Hem elinizi tutmayı fark edecek hem de vücut kaslarını çalıştıracaktır.

Bebek Masajı

Bebeklerin gelişmek için dokunmaya ihtiyaçları vardır. Ona masaj yapmak, onun kendini güvende hissetmesine, rahatlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda ten temasıyla onunla güçlü bir bağ da kurmuş olursunuz.

Sessiz Zaman

Kargaşa ve koşuşturma içinde bazen sessiz zamana da ihtiyaç vardır. Bebeğinize hiçbir şey yapmadan da rahat hissetmesini sağlayabilir, ona sarılmayı, birlikte uzanmayı deneyebilirsiniz. Evinizden gelen doğal sesleri ya da dışarıdan gelen sesleri ona sakince dinletebilirsiniz. Bu sessizlik, kendileriyle bağlantı kurmalarını ve duygularını kendi kendilerine düzenlemelerine yardımcı olmayı öğretebilir.